22 769 27 88, kom.  660 101 000,  biuro@elandom.pl  –  Elandom nieruchomości   Skłodowskiej 14   05-420 Józefów

Jakie dokumenty są potrzebne przy sprzedaży mieszkania?

Podczas sprzedaży mieszkania niezbędne jest dokonanie formalności, dzięki którym transakcja ta przebiegnie bez zakłóceń. Takim wymogiem jest zebranie wcześniej określonych dokumentów, które należy przedłożyć notariuszowi, aby móc sporządzić odpowiedni, zgodny z przepisami akt, mający pełną moc prawną.

Różnice własnościowe

Pewnym zróżnicowaniem objawiają się dwie formy praw własnościowych do lokalu mieszkalnego: spółdzielczego lub własnościowego. Różnica prawna związana jest z faktem, że w tym drugim przypadku w niewielkim stopniu dysponujemy również prawami do części gruntu należącego do nieruchomości.

Wśród zaświadczeń, które są niezbędne do sprzedaży mieszkania, w pierwszej kolejności należy wskazać:

  • akt potwierdzający własność osoby sprzedającej, mogący być innym aktem sporządzonym u notariusza lub decyzją sądu o przejęciu własności, gdy wcześniej lokal został uzyskany w drodze kupna. W przypadku mieszkań spółdzielczych konieczne jest odpowiednie zaświadczenie o nabyciu praw własnościowych od spółdzielni,
  • jeśli właściciel nabył lokal w drodze dziedziczenia, konieczne jest przedstawienie poświadczenia sądowego. Gdy doszło do tego po 2007 roku, należy również przedłożyć potwierdzenie o uiszczeniu wymaganego podatku,
  • zaświadczenie potwierdzające brak zaległości finansowych wobec wspólnoty mieszkaniowej,
  • potwierdzenie o braku osób zameldowanych w lokalu, a jeśli takie osoby są zarejestrowane, należy uzyskać dokument zaświadczający o ich liczbie.

Dodatkowe dokumenty

Oprócz poświadczeń, które są niezbędne dla uzyskania aktu notarialnego, potwierdzającego sprzedaż mieszkania, niekiedy konieczne są również inne pisma urzędowe:

  • umowa kredytowa, jeśli nabycie będzie polegać na uzyskaniu części środków na mocy kredytu,
  • umowa przedwstępna, gdy strony zdecydowały się na jej podpisanie.

Informacje przekazywane podczas zawierania umowy

Podczas dokonywania transakcji konieczne jest również przedstawienie notariuszowi przez obie strony dokumentów tożsamości, zawierających podstawowe dane osobowe. W umowie powinny być określone ponadto najważniejsze informacje: cena mieszkania, a także szczegóły dotyczące sposobu zapłacenia tej kwoty oraz termin, w którym nabywający będzie mógł je przejąć.