22 769 27 88, kom.  660 101 000,  biuro@elandom.pl  –  Elandom nieruchomości   Skłodowskiej 14   05-420 Józefów

Czym jest podatek katastralny?

Prawdziwą rewolucją w zakresie opodatkowania nieruchomości byłoby wprowadzenie podatku katastralnego. W 2019 roku temat ten powrócił do mediów, a były osoby, które przewidywały, że nastąpi niebawem moment, w którym znajdzie się on w polskim prawie. Tak się na razie nie stało, a my postaramy się wyjaśnić osobom niezorientowanym, czym on właściwie jest.

Czym jest podatek katastralny?

Najprościej rzecz mówiąc, jest to sposób ustalania daniny na podstawie wartości nieruchomości i licznych czynników, w tym chociażby stanu technicznego czy lokalizacji, mających na nią wpływ. Obecnie obywatele w całym kraju uiszczają do odpowiedniego ze względu na miejsce zamieszkania samorządu zobowiązania, które są ustalane na podstawie jedynie powierzchni, co ujednolica stawkę w skali konkretnego obszaru. Nowe regulacje wprowadziłyby spore zmiany, które dla większości właścicieli byłyby równoznaczne z podniesieniem opłat.

Kontrowersje

Z jednej strony wprowadzenie nowych przepisów jest pokusą dla rządzących, która przełożyłaby się na znaczne zwiększenie dochodów publicznych. Z drugiej jednak strony takie decyzje mogłyby spotkać się z powszechnym oporem społeczeństwa, co w konsekwencji przełożyłoby się na znaczne obniżenie poparcia, dlatego też partie polityczne boją się dokonywać zmiany w tym zakresie.

Ewentualne wprowadzenie podatku katastralnego byłoby szczególnie dotkliwe dla właścicieli nieruchomości w bardzo atrakcyjnych miejscach, w tym w centrach miast, gdzie opłaty mogłyby wzrosnąć. Już teraz mieszkania położone w centrum często zamieszkują osoby starsze, a większe podatki mogłyby skutkować jeszcze większym wyludnieniem tej przestrzeni.

Wycena

Ważnym aspektem podstawy opodatkowania byłaby w nowym systemie wycena dokonywana przez rzeczoznawców, która stanowiłaby podstawę naliczenia zobowiązania dla właściciela nieruchomości. Z punktu widzenia finansowego, paradoksalnie nieopłacalną decyzją mógłby stać się w takiej sytuacji jakikolwiek remont, który zwiększyłby wartość budynku, a w konsekwencji obciążenia fiskalne.