22 769 27 88, kom.  660 101 000,  biuro@elandom.pl  –  Elandom nieruchomości   Skłodowskiej 14   05-420 Józefów

Wynajem czy kupno mieszkania? Co się lepiej kalkuluje?

Wielu młodych ludzi, którzy wchodzą w dorosłe życie, staje przed poważnymi dylematami, a jednym z nich jest wybór miejsca zamieszkania. Chęć usamodzielnienia od rodziców sprawia, że trzeba dostosować opcję nie tylko do własnych preferencji, ale również możliwości finansowych. Biorąc pod uwagę te czynniki możemy zdecydować się na kupno lub wynajem mieszkania.

Zakup mieszkania

Większość młodych ludzi, którzy zakładają lub planują w najbliższym czasie założyć rodzinę lub się ustatkować, podejmuje decyzję o zakupie nieruchomości. Niewiele osób dysponuje gotówką pozwalającą na wyłożenie całej kwoty, więc wyjściem jest w takiej sytuacji wzięcie kredytu hipotecznego. Zaletami takiego wyboru są:

  • przejęcie na własność nieruchomości w odpowiedniej perspektywie czasowej,
  • samodzielne decydowanie o remontach czy zmianach w mieszkaniu,
  • poczucie bezpieczeństwa.

Takie rozwiązanie ma też swoje wady, które dla niektórych osób mogą mieć istotne znaczenie. Musimy pamiętać, że kupując mieszkanie, przejmujemy na siebie obowiązek dokonywania wszelkich koniecznych remontów. Podjęcie długoterminowego zobowiązania może być również kłopotliwe dla osób, które nie chcą wybiegać w przyszłość i wolą podejmować mniej zobowiązujące decyzje, ceniąc sobie wolność.

Wynajęcie mieszkania

Inną możliwością jest opcja wynajmu nieruchomości, która często jest stanem przejściowym pomiędzy wyprowadzeniem się z domu rodzinnego a ustatkowaniem się we własnym mieszkaniu. Rozwiązanie to ma również swoje zalety, do których należy:

  • brak konieczności zaciągania kredytów oraz ponoszenia innych kosztów z tym związanych,
  • wszelkie problemy związane z remontami czy usterkami niezależnymi od lokatora musi rozwiązać właściciel,
  • brak długoterminowych zobowiązań powoduje, że można podjąć szybką decyzję o zmianie miejsca zamieszkania.

W takiej sytuacji jesteśmy jednak w pełni uzależnieni od woli właściciela nieruchomości, który może podjąć decyzję o zaprzestaniu wynajmu po wygaśnięciu umowy lub wzrostu kosztów. Nie sprzyja to z pewnością stabilizacji życiowej, szczególnie w przypadku posiadania własnej rodziny.

Podsumowanie

W obecnej sytuacji gospodarczej i na rynku nieruchomości oraz warunkach przyznawania kredytów hipotecznych, w dłuższej perspektywie czasowej bardziej opłacalną opcją jest zakup własnego mieszkania. Jest to jednak opcja bardzo uzależniona od naszych planów życiowych, dlatego ostateczna decyzja będzie ściśle powiązana z sytuacją osobistą i zawodową danej osoby czy pary.