22 769 27 88, kom.  660 101 000,  biuro@elandom.pl  –  Elandom nieruchomości   Skłodowskiej 14   05-420 Józefów

Jak poprawić swoją pozycje w BIK

slide2 Elandom

Czynnikiem, który może wpłynąć pozytywnie na decyzję o otrzymaniu pożyczki lub kredytu z instytucji finansowej jest wiarygodność, którą potencjalny klient posiada w BIk-u. Warto zatem dbać o swoją ocenę punktową i wiedzieć, jak samodzielnie poprawić swoją pozycję w bazie tej instytucji, by móc bez problemów otrzymać potrzebne pieniądze.

Czym jest BIK?

Biuro Informacji Kredytowej to przedsiębiorstwo, do której należy większość liczących się instytucji finansowych w kraju. Głównym założeniem jego funkcjonowania jest gromadzenie i przekazywanie informacji na temat historii kredytowej osób starających się o pożyczki czy kredyty, w tym przede wszystkim danych dotyczących terminowości w zakresie spłacania rat. W ten sposób tworzona jest ocena, która wykorzystywana jest w trakcie podejmowania przez banki czy inne instytucje decyzji o przyznaniu pieniędzy bądź odmowie udzielenia kredytu.

Kontrola swojej oceny

Najważniejszym sposobem na to, jak poprawić swoją pozycję w BIK samodzielnie jest kontrolowanie naszych danych w tej instytucji. Każda osoba może bez większych problemów uzyskać raport na temat swojej sytuacji, dzięki czemu można przekonać się, czy nie ma żadnych błędów i w szybkim tempie wykryć ewentualne pomyłki, które zawsze mogą się zdarzyć. Wówczas poprawa niewłaściwych danych wpłynie pozytywnie na nasz scoring.

Zachowanie pozytywnych informacji


Mimo że informacje o spłaconych zobowiązaniach są automatycznie usuwane, można zażyczyć sobie pozostawienie pozytywnych danych, które będą działały na naszą korzyść. Terminowe regulowanie należności dobrze wpłynie na naszą ocenę, poprawi pozycję w BIK i zapewne będzie czynnikiem branym pod uwagę przez instytucje, które mogą nam udzielić kredytu w przyszłości.

Możliwość usunięcia mniej korzystnych danych


Za dane pozytywne uważane są także informacje o regulowanych zobowiązaniach, w których opóźnienia nie przekroczyły 60 dni. W przypadku zmieszczenia się w tym terminie, ale jednak przekroczenia umownej daty spłaty rat będzie to jednak mniej korzystne od historii dotyczącej zobowiązań regulowanych bez zarzutu. Wówczas możemy zażyczyć sobie usunięcia takich informacji, co pozwoli nam poprawić naszą pozycję w BIK. Gdy opóźnienie przekroczyło wspomniany termin 2 miesięcy, takiej możliwości nie mamy.